Szukaj
Close this search box.

„Ruch jest życiem – życie jest ruchem”(Alfred Senger)

Witam Cię na moim blogu „W RUCHU”. Cieszę się, że tu jesteś! Pozwól, że spróbuję wytłumaczyć Ci z czym dla mnie wiąże się ruch i nazwa mojego „osobistego dziennika” W tym miejscu będę się dzieliła z Tobą moimi doświadczeniami, wiedzą i przemyśleniami. Chcę Cię inspirować, zachęcać do ruchu zarówno tego w Twojej głowie, jak i tego ruchu fizycznego. Wszystko we wszechświecie wykonuje jakiś ruch. Poruszają się ludzie, woda, powietrze, słońce, chmury, rośliny i zwierzęta … porusza się Ziemia. Poruszają się rzeczy, ale żeby jakiekolwiek ciało zostało wprawione w ruch, potrzebna jest do tego określona siła. Używamy siły aby rzucić piłkę albo podnieść książkę. Rośliny ruszają się w stronę słońca. Ruch jest nam potrzebny aby przetrwać, bez niego nie byłoby życia na ziemi – fale oceanu ruszają się z pomocą wiatru, ruszamy się my ludzie, ruszamy się wszyscy, rusza się wszystko. Ruch to życie. Ruch to rozwój. W ruchu są Twoje myśli i uczucia. W ruchu jest Twoje ciało. Wszystko się zmienia w czasie, w długotrwałym procesie. Człowiek jest istotą żywą osadzoną w określonym czasie. W ruchu dokonuje się jego rozwój od dziecka do okresu dojrzałego. Stopniowo następuje systematyczny i harmonijny rozwój psychoruchowy, a na przestrzeni ontogenezy zachodzi w człowieku wiele zmian. Różnych zmian.

Ruch to aktywność zarówno dla ciała jak i umysłu. Człowiek od zarania dziejów był istotą ruchliwą, a aktywności człowieka pierwotnego były prostymi czynnościami umożliwiającymi mu przetrwanie. Podstawą było przemieszczanie się z miejsca na miejsce w celu zdobywania pożywienia. Homo sapiens pokonywał około 20 km dziennie, dzięki czemu jego mózg stał się najpotężniejszym narzędziem w świecie. Na przestrzeni ewolucji człowiek przejawiał wiele form różnych aktywności. Czy istnieje związek między ruchem fizycznym, a pobudzeniem umysłowym? Odpowiedź brzmi – tak. Ruch daje radość i wzbogaca rozwój.

W kształtowaniu człowieka wykorzystuje się różne formy ruchu. Może on mieć oczywiście różnoraki zakres, związany z indywidualnymi możliwościami. Doskonały jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych ruch naprzemienny czyli angażujący obie strony ciała. Ruchem możemy się bawić.

Ruch jest najdoskonalszym antidotum na wiele problemów natury fizycznej jak i psychicznej, a jego pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka potwierdzają liczne badania naukowe. Według światowej definicji podanej przez Caspersona, Powella i Christensona1 „Aktywność fizyczna to każdy ruch wyzwalany przez mięśnie szkieletowe, który powoduje wydatek energetyczny”. A wydatek energetyczny potrzebny jest nam, kiedy redukujemy masę ciała. I odchudzanie to kolejna przestrzeń, gdzie sprawdza się ruch.

Ruch to sport wyczynowy i sport rekreacyjny. W obu obecna jest rywalizacja, w których pokonywanie granic swoich możliwości i wychodzenie ze swoich stref komfortu są elementami kluczowymi. Moda na zdrowy styl życia i uzależnienie od sportu to dwa zjawiska, które potwierdzają rosnącą świadomość naszego społeczeństwa. A uzależnienie od sportu jest jednym z najkorzystniejszych uzależnień. Oczywiście czerwona lampka powinna się zaświecić, kiedy przekroczysz niezauważalną granicę przechodzenia w wyczyn. I nie byłoby to żadnym zagrożeniem, gdybyś miał na wyposażeniu całą bazę fachowców, którzy by zadbali o Twoją odnowę biologiczną, suplementację i właściwe odżywianie. Inaczej musisz zadbać o siebie sam. A przy wyczynie będziesz potrzebować tego wciąż i dużo.

Ruch to także zwykły spacer, marsz czy bieg, kiedy nasze stopy dotykają ziemi. Z ruchem bardzo kojarzą mi się właśnie ludzkie stopy. Dlatego będą one żywym elementem graficznym na moim blogu. Stopy dają nam uziemienie i kontakt z naturą i wszechświatem. Dlatego wynalazek jakim są buty – nazywany jest często „trumnami” dla naszych stóp. Uziemienie to najprościej ujmując położenie bosych stóp na ziemi. Najlepsze uziemienie uzyskuje się na wilgotnym lub mokrym podłożu np.: piasku, trawie, glebie czy też betonie. Następuje wówczas wymiana elektronów dzięki którym równowagę odzyskują układy współczulny i przywspółczulny. W ruchu jesteśmy w kontakcie ze sobą, innymi i wszechświatem…

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kategorie

Ostatnio dodane

Zapraszam do mojego sklepu

Poznaj najlepsze produkty do nordic walkingu