Szukaj
Close this search box.

zNordic

Fińska marka – EXEL

Exel Composites, to fińska firma, która istnieje od 60 lat, i na początku zajmowała się tworzeniem części do detonatorów, stąd nawa, która pochodzi od Explosive Electronics (ang. elektronika do materiałów wybuchowych). Następnie w latach 70., w związku z zamiłowaniem do sportu założyciela firmy – Yrjö Aho – do sportu, Exel rozpoczął produkcję kijów narciarskich, a potem kijów hokejowych, aż w końcu, w roku 1997 powstały pierwsze kije do nordic walking.

Szybko okazało się, że technologia kompozytowa używana przez Exel nadaje się do szerszych zastosowań, dlatego też obecnie firma zajmuje się tworzeniem wytrzymałych i lekkich produktów, takich jak profile, rury oraz wiele innych elementów używanych w specjalistycznych przedsiębiorstwach. Kijki Nordic walking stanowią zaledwie małą część ich działalności. Więcej o historii firmy znajdziecie na ich stronie – tutaj.

Przez lata produkcja sprzętu sportowego Exela była przenoszona z kraju do kraju, po Finlandii przyszła pora na centralną Europę, a później na Chiny co nieznacznie wpłynęło na jakość produktów.

Kije Exela na przestrzeni ostatnich lat wciąż się zmieniają – zyskują nowy design, są lekkie, wygodne, z coraz to nowymi systemami wypinania rękawiczek. Zatrzaskowy sposób wymiany grotów również zasługuje tutaj na pochwałę. Nowe rozwiązania Exela, to próby producenta, dopasowania się do wymagań klientów. Różne rozwiązania, różnych producentów oczywiście jak to zwykle mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W przypadku Exela takimi innowacjami były: grot Suspension Tip oraz All Terrain Tip, wypięcie QLS lub wygięty trzonek kijów w modelach Curve. Wybór jest duży ale to dobrze bo klient ma wybór.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą kijków